Na pierwszy rzut oka te szaro-niebieskie koty wydają się bardzo podobne do kotów kartuskich i niebieskich krótkowłosych brytyjczyków. Jeśli jednak przyjrzeć się bliżej tym rasom, można zauważyć, że każda z nich ma swoje cechy charakterystyczne i trudno je ze sobą pomylić!
Wygląd kotów rosyjskich definiuje ich smukła budowa i stosunkowo długie nogi, co znacznie różni je od raczej przysadzistych krótkowłosych kotów brytyjskich. Ich waga waha się od 3 do 5 kilogramów. Dużo bardziej rzuca się w oczy ich podobieństwo do kotów kartuskich, różni je jednak kolor oczu – żółte u kotów kartuskich, natomiast szmaragdowe i błyszczące u kotów rosyjskich.
Głowa kotów rosyjskich niebieskich jest klinowata, oczy i uszy są szeroko osadzone. Szczególnego wyrazu nadają im wydatne poduszeczki zatokowe, w których osadzone są wąsy.
Rasę tę wyróżnia także wyjątkowa, miękka sierść. Koniec końców w oficjalnej nazwie rasy nawiązano do ich niebiesko-szarego futra ze srebrnym połyskiem! Wszelkie odstępstwa od tej cechy są dla hodowców tej rasy niepożądane, do tego stopnia, że nawet pyszczek i poduszeczki na łapkach powinny być niebieskie. Obecnie można spotkać w hodowli także białe i czarne koty, jednak większość stowarzyszeń felinologicznych podchodzi do tych nowości z rezerwą i jak dotąd tylko kilka z nich uznało nowe umaszczenia kotów rosyjskich. Kocięta tej rasy często rodzą się z łatkami lub zabarwieniami, które zanikają w późniejszym okresie, pozostawiając futro jednokolorowym. Także struktura sierści oraz jej wyjątkowa miękkość wyróżnia koty rosyjskie. Włosy okrywy wierzchniej i podszerstka mają tę samą długość, dlatego ich krótkie futro jest tak miękkie i jedwabiste w dotyku. To jedyna znana rasa posiadająca „podwójne” futro!
Poszukujecie inteligentnego kota, który będzie przywiązany się do swojego właściciela? Kot rosyjski niebieski to wobec tego doskonały wybór.
Koty rosyjskie uchodzą za milusińskie i umiarkowanie aktywne fizycznie. Chociaż jako kocięta często są bardzo żywe i rozbrykane, z wiekiem stają się jednak coraz spokojniejsze, łagodne i niezależne. Z tego powodu często polecane są jako idealne do trzymania w mieszkaniu. Należy jednak pamiętać, że koty tej rasy są bardzo inteligentne i potrzebują rozrywek zarówno fizycznych, jak i intelektualnych. Otworzenie drzwi czy szuflady z karmą nie stanowi problemu dla większości z nich. RUSy lubią mieć jakieś ambitne zajęcie, inaczej zaczną im wpadać do głowy głupie pomysły! Ponieważ są niezwykle przywiązane do właściciela, najlepiej by zabawy angażowały obie strony. Można pokusić się nawet o tresurę, np. szkolenie z klikerem. Pozwoli to utrzymać w ryzach ich nieposkromioną ciekawość. Zadowolą je też zabawki interaktywne czy zabawki ze skrytkami na przysmaki. Wiele RUSów jest w stanie nauczyć się nawet sztuczek cyrkowych, co oczywiście zależy także od charakteru kota.
Jako koty tak przywiązane do rodziny i uzależnione od niej, RUSy w żadnym wypadku nie mogą zostawać same. Jeśli RUS miałby trafić do domu, w którym rzadko przebywają ludzie, od razu powinno się rozważyć dla niego kocie towarzystwo. Niekoniecznie musi to być zwierzę tej samej rasy, koty rosyjskie także w stosunku do innych ras zachowują się przyjaźnie, spokojnie i pewnie. Jak u wszystkich kotów niezbędna jest u nich właściwa socjalizacja, by mogły bezproblemowo funkcjonować z ludźmi i z innymi kotami. Właściciele, którzy swoje koty planują zakupić od profesjonalnego hodowcy, powinni zwrócić uwagę na odpowiednie wychowanie i pielęgnację kota w okresie tych 12 tygodni, podczas których kocię powinno przebywać z matką i rodzeństwem.