Kot Bengalski

Kot bengalski nazywany jest również bengalem lub leopardetą. Wyglądem przypomina wprawdzie miniaturową wersję drapieżnego kota, jednak w rzeczywistości zaliczany jest do kotów szczególnie przyjaznych. Jest nie tylko piękny, ale również przymilny i skory do zabawy. Za sprawą swojego inteligentnego i kreatywnego usposobienia stawia swoim właścicielom wysokie wymagania. Jeśli jednak zapewni się bengalowi odpowiednio dużo miejsca, uwagi i rozrywki, stanie się najprawdopodobniej najlepszym lokatorem pod słońcem.

Charakter kota bengalskiego

Pomimo drapieżnego wyglądu, który pozwala nam przypuszczać, że mamy do czynienia z groźnym dzikusem, kot bengalski okazuje się być niezwykle przywiązany do człowieka. Ma zawsze dużo „do powiedzenia“, jest wyjątkowo komunikatywny i bez przerwy rozprawia, głośno mrucząc i miaucząc. Ceni sobie również kontakt fizyczny: jest amatorem wszelkich pieszczot i nieodłącznym towarzyszem człowieka.

Kot bengalski: chów

Koty bengalskie nawet w podeszłym wieku utrzymują wysoką aktywność fizyczną: są niesamowicie skoczne. Bierny odpoczynek i leniwe wylegiwanie się są wbrew ich naturze. Gdy tylko zaczynają się nudzić, szukają sobie zajęcia i nie mają oporów przed otwieraniem szafek, opróżnianiem regałów i „dekorowaniem“ swojego mieszkania. Dlatego też nie zaleca się trzymania kota bengalskiego bez towarzystwa. Jeśli będzie musiał zostawać sam w ciągu dnia, warto zapewnić mu kompana do zabawy. Niezależnie od wszystkiego kot bengalski nie nadaje się jednak do wyłącznego spędzania czasu w mieszkaniu. Najszczęśliwszy czuje się na wolności, dlatego też warto zaopatrzyć się w kojec.

Posiadanie kota bengalskiego to nie lada wyzwanie: ten domowy towarzysz potrzebuje bodźców w postaci zabaw z elementami polowania, ćwiczeń zręcznościowych i nauki nowych trików. Trening z klikerem sprawia bystrym kotom bengalskim dużo radości. Zwierzaki tej rasy potrzebują zróżnicowanych i wymagających intelektualnie zajęć, które pozwolą im zachować aktywność i zdrowy wygląd. Ważne jest więc posiadanie dużego wyboru zabawek i akcesoriów do wspinania.

Pielęgnacja kota bengalskiego

Pielęgnacja sierści nie zajmuje w ich przypadku zbyt wiele czasu. Koty bengalskie są niezwykle czyste i same dbają o porządek w swoim otoczeniu. Jednak uwielbiają wyczesywanie i z tego względu warto chociaż raz w tygodniu zapewnić im tę nieziemską przyjemność. W trakcie pielęgnacji należy zwracać uwagę na pasożyty, tj. kleszcze, roztocza i pchły. Do najbardziej uciążliwych pierwotniaków, lecz na szczęście niezagrażających życiu, należy „Tritrichomonas foetus“, który atakuje układ pokarmowy kotów bengalskich. Przenoszony jest poprzez kał chorego zwierzęcia i powoduje długotrwałe biegunki (tritrichomonoza). W przypadku kotów inne symptomy zwykle nie występują. Jeżeli biegunka utrzymuje się dłużej niż kilka dni, warto skontaktować się z weterynarzem, ponieważ taka sytuacja może zagrażać życiu zwierzęcia. Leczenie obejmuje kurację antybiotykową.

Kot bengalski: umaszczenie

Najbardziej charakterystyczną cechą kotów bengalskich jest ich spektakularne, wzorzyste futerko: może być cętkowane („spotted“) lub marmurkowe („marble“) – tygrysie umaszczenie jest raczej niepożądane. Stąd też przestarzałe określenie tej rasy: leopardeta. Możliwe kolory sierści kotów bengalskich obejmują odcienie brązu, bieli i srebra.

Historia kota bengalskiego

Kot bengalski dopiero w 1999 roku został uznany przez zrzeszenie hodowców FIFe za osobną rasę, jednak jego hodowla w USA trwa już od lat 60. Wówczas młoda genetyk Jean Mill podjęła próbę uratowania zagrożonej rasy azjatyckich lampartów. Skrzyżowała więc te dzikie zwierzęta z krótkowłosym kotem domowym, czym bezpośrednio przyczyniła się do powstania hodowli kotów bengalskich. Dzisiaj te rasowe koty hodowane są jedynie homozygotycznie – nie krzyżuje się już dzikich osobników z kotami domowymi. Koty bengalskie są smukłe i muskularne, a dodatkowo osiągają dość duże rozmiary. Kocury mogą ważyć do sześciu kilogramów i osiągać wysokość 40 cm w kłębie.

Cechy szczególne kota bengalskiego

Koty bengalskie mają niezwykłą cechę: uwielbiają wodę. Najlepiej więc zapewnić tym małym lampartom basen ogrodowy. Ta fascynacja, którą odziedziczyły po swoich dzikich przodkach, jest tak silna, że żadna wanna ani akwarium nie będą bezpieczne w ich obecności.

https://catclubvictoriagdansk.pl/wp-content/uploads/2021/05/images-1.jpg
https://catclubvictoriagdansk.pl/wp-content/uploads/2021/05/images-removebg-preview-3.png
https://catclubvictoriagdansk.pl/wp-content/uploads/2021/05/images__2_-removebg-preview.png
https://catclubvictoriagdansk.pl/wp-content/uploads/2021/05/images__3_-removebg-preview.png
https://catclubvictoriagdansk.pl/wp-content/uploads/2021/05/pobrane-removebg-preview-2.png
Kontakt
Prezes Katarzyna Ziółkowska 789-207-707
Zarząd Klubu oraz Biuro Hodowlane :
80-809 Gdańk , Rogalińska 21A / 14
Mail - Zarząd : zarzad-catclubvictoria@wp.pl
Mail - tylko sprawy hodowlane : ccvictoriagdansk@wp.pl

kot-i-kicia-ruchomy-obrazek-0077

Copyright Cat Club Victoria 2020 iz
Dane Klubu
KRS 0000835054
80-809 Gdańsk , Rogalińska 21a/14
NIP 583-339-36-70
NOWY Nr konta: Nest Bank SA
58 2530 0008 2049 1074 3242 0001
IBAN : PL 58 2530 0008 2049 1074 3242 0001
SHIFT / BIC : NESBPLPW