Wygląd
Neva masquerade to koty, które z pewnością przyciągają uwagę! Jako odmiana kotów syberyjskich, przekonują do siebie swoim pierwotnym, niezmienionym wyglądem. Posiadają półdługie, gęste futro, z wydatnym kołnierzem i kosmykami włosów przy uszach oraz umięśnione, masywne ciało i puszysty bujny ogon. Te cechy sprawiają, że wyglądają jak małe dzikie koty, co nie dziwi, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że razem z kotami syberyjskimi, zaliczane są do kotów leśnych!
Praktycznie jedyną cechą odróżniającą neva masquerade od ich syberyjskich kuzynów, jest ich ubarwienie. Waga dorosłych osobników dochodzi do 9 kg. W pełni rozwinięte są dopiero około 3 roku życia. Półdługie futro składa się z nieprzemakalnych włosów okrywy wierzchniej i pluszowego podszerstka. Niepowtarzalnego wyglądu nadaje im gruby kołnierz wokół głowy i karku. Ich futro w okresie letnim jest krótsze i zdecydowanie mniej bujne, ponieważ na ten czas tracą gęste włosy podszerstka, które ogrzewają je podczas mroźnych syberyjskich zim. Natomiast kosmyki przy uszach, między palcami łap, a także bujna sierść ogona pozostają niezmiennie na swoim miejscu przez cały rok. Podobnie jak koty syberyjskie, ich głowa jest okrągła, z zaokrąglonym podbródkiem, dużymi oczami i średniej wielkości, szerokimi uszami.
To, co wyróżnia neva masquerady i czyni je wyjątkowymi, szczególnie wśród grupy kotów leśnych, to ich ubarwienie typu point. Oznaczenia kolorystyczne w barwie podstawowej pojawiają się na „chłodnych” partiach ciała (pyszczek, uszy, łapy, ogon), natomiast reszta ciała jest w jasnym kolorze. Przyczyną takiego ubarwienia jest mutacja genetyczna, która prowadzi do niedoboru enzymu – tyrozyny, który w normalnych warunkach odpowiada za proces produkcji melaniny. Mutacja ta powoduje zatem tzw. albinizm częściowy (lokalny). Tego rodzaju ubarwienie jest cechą pożądaną u neva masquerade. Oczy powinny być intensywnie niebieskie.
Okazuje się, że ubarwienie point nie jest precyzyjnym określeniem wyglądu zwierzęcia, ponieważ w jego obrębie występują szczegółowe odmiany kolorystyczne. Jako barwy podstawowe neva masquerade dozwolone są te same kolory, które występują u kotów syberyjskich, łącznie z wzorami, takimi jak tabby. Dopuszczalne są jednak jedynie ledwo widoczne oznaczenia i lekkie wzory u kotów jednobarwnych. Od dłuższego czasu podejmowane są próby rozszerzenia możliwej palety zabarwienia sierści poprzez krzyżowanie z kotami somalijskimi i birmańskimi. Szczególnie pożądane są kolory: cynamonowy, płowy, czekoladowy i liliowy. Krzyżówki te mają jednak swoje wady – tego typu warianty kłócą się ze standardem rasy. Toteż pomimo interesującego wyglądu, wiele związków felinologicznych nie uznaje tych nowinek kolorystycznych. Inną, poważną wadą jest ryzyko wprowadzenia chorób dziedzicznych do, jak do tej pory, zdrowej puli genów kotów syberyjskich.
Dopuszczalne warianty kolorystyczne rasy neva masquerade:
Seal-point: Seal-pointy mają oznaczenia w kolorze czarnym, występujące na „chłodnych” partiach ciała.
Blue-point: „Blue” oznacza jaśniejszy odcień czarnego, szaro-niebieski.
Chocolate-point: Barwą podstawową jest brązowy.
Cinnamon-point: Oznaczenia są w rudym kolorze.
Fawn-point: Oznaczenia mają odcień jaśniejszy niż w przypadku wariantu „cinnamon”.
Lilac-point: Jako liliowy określa się jasny odcień brązowego.
Creme-point: Kremowy odpowiada rozjaśnionemu rudego.
Innymi znanymi kotami o ubarwieniu typu point są koty syjamskie i birmańskie. Co istotne i warte zapamiętania, koty neva masquerade rodzą się z jasnym futrem, na którym oznaczenia pojawiają się dopiero w późniejszych latach życia.