Neva Masquerade

Neva Masquerade – tajemnicza nazwa tajemniczej piękności. Neva Masquerade to rasa pochodząca od kotów syberyjskich, z którymi dzieli większość cech, oprócz jednej – charakterystycznego ubarwienia.

Wygląd

Neva masquerade to koty, które z pewnością przyciągają uwagę! Jako odmiana kotów syberyjskich, przekonują do siebie swoim pierwotnym, niezmienionym wyglądem. Posiadają półdługie, gęste futro, z wydatnym kołnierzem i kosmykami włosów przy uszach oraz umięśnione, masywne ciało i puszysty bujny ogon. Te cechy sprawiają, że wyglądają jak małe dzikie koty, co nie dziwi, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że razem z kotami syberyjskimi, zaliczane są do kotów leśnych!

Praktycznie jedyną cechą odróżniającą neva masquerade od ich syberyjskich kuzynów, jest ich ubarwienie. Waga dorosłych osobników dochodzi do 9 kg. W pełni rozwinięte są dopiero około 3 roku życia. Półdługie futro składa się z nieprzemakalnych włosów okrywy wierzchniej i pluszowego podszerstka. Niepowtarzalnego wyglądu nadaje im gruby kołnierz wokół głowy i karku. Ich futro w okresie letnim jest krótsze i zdecydowanie mniej bujne, ponieważ na ten czas tracą gęste włosy podszerstka, które ogrzewają je podczas mroźnych syberyjskich zim. Natomiast kosmyki przy uszach, między palcami łap, a także bujna sierść ogona pozostają niezmiennie na swoim miejscu przez cały rok. Podobnie jak koty syberyjskie, ich głowa jest okrągła, z zaokrąglonym podbródkiem, dużymi oczami i średniej wielkości, szerokimi uszami.

To, co wyróżnia neva masquerady i czyni je wyjątkowymi, szczególnie wśród grupy kotów leśnych, to ich ubarwienie typu point. Oznaczenia kolorystyczne w barwie podstawowej pojawiają się na „chłodnych” partiach ciała (pyszczek, uszy, łapy, ogon), natomiast reszta ciała jest w jasnym kolorze. Przyczyną takiego ubarwienia jest mutacja genetyczna, która prowadzi do niedoboru enzymu – tyrozyny, który w normalnych warunkach odpowiada za proces produkcji melaniny. Mutacja ta powoduje zatem tzw. albinizm częściowy (lokalny). Tego rodzaju ubarwienie jest cechą pożądaną u neva masquerade. Oczy powinny być intensywnie niebieskie.

Okazuje się, że ubarwienie point nie jest precyzyjnym określeniem wyglądu zwierzęcia, ponieważ w jego obrębie występują szczegółowe odmiany kolorystyczne. Jako barwy podstawowe neva masquerade dozwolone są te same kolory, które występują u kotów syberyjskich, łącznie z wzorami, takimi jak tabby. Dopuszczalne są jednak jedynie ledwo widoczne oznaczenia i lekkie wzory u kotów jednobarwnych. Od dłuższego czasu podejmowane są próby rozszerzenia możliwej palety zabarwienia sierści poprzez krzyżowanie z kotami somalijskimi i birmańskimi. Szczególnie pożądane są kolory: cynamonowy, płowy, czekoladowy i liliowy. Krzyżówki te mają jednak swoje wady – tego typu warianty kłócą się ze standardem rasy. Toteż pomimo interesującego wyglądu, wiele związków felinologicznych nie uznaje tych nowinek kolorystycznych. Inną, poważną wadą jest ryzyko wprowadzenia chorób dziedzicznych do, jak do tej pory, zdrowej puli genów kotów syberyjskich.

Dopuszczalne warianty kolorystyczne rasy neva masquerade:

Seal-point: Seal-pointy mają oznaczenia w kolorze czarnym, występujące na „chłodnych” partiach ciała.

Blue-point: „Blue” oznacza jaśniejszy odcień czarnego, szaro-niebieski.

Chocolate-point: Barwą podstawową jest brązowy.

Cinnamon-point: Oznaczenia są w rudym kolorze.

Fawn-point: Oznaczenia mają odcień jaśniejszy niż w przypadku wariantu „cinnamon”.

Lilac-point: Jako liliowy określa się jasny odcień brązowego.

Creme-point: Kremowy odpowiada rozjaśnionemu rudego.

Innymi znanymi kotami o ubarwieniu typu point są koty syjamskie i birmańskie. Co istotne i warte zapamiętania, koty neva masquerade rodzą się z jasnym futrem, na którym oznaczenia pojawiają się dopiero w późniejszych latach życia.

Charakter

Oprócz cech wyglądu neva masquerade dzielą z syberyjczykami także wiele cech charakteru.

Tak samo jak u syberyjczyków nie tylko w ich wyglądzie zachowało się wiele cech pierwotnych, także w ich charakterze można odnaleźć wiele cech dzikich kotów. To koty obdarzone silnym instynktem, stąd też są one świetnymi myśliwymi. Chętnie się wspinają, lubią wodę i potrzebują zabaw i rozrywek, angażujących nie tylko fizycznie, ale i intelektualnie. Ze względu na swój charakter, mieszkanie w domu bez możliwości wychodzenia nie jest dla nich najlepszym rozwiązaniem, jednak dostęp do zabezpieczonego ogrodu lub balkonu da im poczucie odrobiny wolności.

„Nevki” to inteligentne koty, które bez odpowiedniego zajęcia mogą wykorzystywać swoją inteligencję niekoniecznie w taki sposób, jak chcielibyśmy tego jako ich właściciele! Dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie wychowanie.

https://catclubvictoriagdansk.pl/wp-content/uploads/2021/05/unnamed-removebg-preview-5.png
https://catclubvictoriagdansk.pl/wp-content/uploads/2021/05/images-removebg-preview-2.png
https://catclubvictoriagdansk.pl/wp-content/uploads/2021/05/pobrane__1_-removebg-preview-1.png
Kontakt
Prezes Katarzyna Ziółkowska 789-207-707
Zarząd Klubu oraz Biuro Hodowlane :
80-809 Gdańk , Rogalińska 21A / 14
Mail - Zarząd : zarzad-catclubvictoria@wp.pl
Mail - tylko sprawy hodowlane : ccvictoriagdansk@wp.pl

kot-i-kicia-ruchomy-obrazek-0077

Copyright Cat Club Victoria 2020 iz
Dane Klubu
KRS 0000835054
80-809 Gdańsk , Rogalińska 21a/14
NIP 583-339-36-70
NOWY Nr konta: Nest Bank SA
58 2530 0008 2049 1074 3242 0001
IBAN : PL 58 2530 0008 2049 1074 3242 0001
SHIFT / BIC : NESBPLPW