Oznaczenie odmian kolorystycznych Kotów Rasowych.
Kody EMS

https://catclubvictoriagdansk.pl/wp-content/uploads/2020/06/ems.png

Oznaczenie Kodu EMS

A- oznaczenie rasy kota
B- oznaczenie dominującego koloru u kota
C- oznaczenie : wzoru futra i ilość bieli lub pręgowania lub koloru oczu

"01-03" - dwucyfrowa liczba z przedziału 01-03 oznacza stosunek bieli do reszty koloru/kolorów
"09" - nieokreślona ilość koloru białego
"11"– shaded - (strefowe zabarwienie włosa) cieniowany
"12"– (strefowe zabarwienie włosa) shell
"21-25" - liczby te określają rodzaj pręgowana
"51-54" - typ ogona
"61-67" - kolor oczu
"71-73" - typ uszu

Poniżej znajduje się artykuł opracowany przez Dorotę Szadurską, międzynarodowego sędziego felinologicznego, hodowcę kotów brytyjskich oraz behawiorystkę COAPE, której dziękujemy za zgodę na publikację.

KODY EMS UŻYWANE DO OPISU KOTÓW

Easy Mind System, w skrócie EMS, to kod używany do szybkiego identyfikowania ras i odmian kolorystycznych kotów. Kod do oznaczenia koloru, wzoru, czy jakiejkolwiek innej cechy, jest zawsze ten sam, bez względu na rasę. Opisując kota, najpierw używamy trzyliterowego skrótu określającego dana rasę, pisane zawsze wielkimi literami, po którym pojawiają się małe litery i liczby opisujące kolor, wzór, i inne cechy kota.

Rasy Kotów według FPL :

Kategoria 1

EXO Kot Egzotyczny
PER Kot Perski
RAG Ragdoll
SBI Święta Birma
TUV Turecki Van

Kategoria 2

ACS Amerykański Curl długowłosy
LPL LaPerm długowłosy
LPS LaPerm krótkowłosy
MCO Maine Coon
NEM Neva Masquerade
NFO Kot Norweski Leśny
SIB Kot Syberyjski
TUA Turecka Angora

Kategoria 3

BEN Kot Bengalski
BML Burmilla
BLH Kot Brytyjski długowłosy
BSH Kot Brytyjski krótkowłosy
BUR Kot Burmski
CHA Kot Kartuski
CYM Cymric
EUR Kot Europejski
KBL Kurylski Bobtail długowłosy
KBS Kurylski Bobtail krótkowłosy
KOR Korat
MAN Manx
MAU Egipski Mau
OCI Ocikat
SIN Singapura
SNO Snowshoe
SOK Sokoke
SRS Selkirk Rex krótkowłosy
SRL Selkirk Rex długowlosy

Kategoria 4

ABY Kot Abisyński
BAL Kot Balijski
CRX Cornish Rex, Rex Kornwalijski
DRX Devon Rex, Rex Dewoński
DSP Don Sphynx
GRX German Rex
JBT Japoński Bobtail
OLH Kot Orientalny długowłosy
OSH Kot Orientalny krótkowłosy
RUS Kot Rosyjski niebieski
SIA Kot Syjamski
PEB Peterbald
SOM Kot Somalijski
SPH Sfinks
THA Tajski

Koty domowe

HCL kot domowy długowłosy
HCS kot domowy krótkowłosy

Za nazwą rasy umieszczana jest litera definiująca odmianę kolorystyczną danego kota. Jest to zawsze mała litera (kod rasy wpisujemy zawsze wielkimi literami
Odmiany barwne uznane przez FIFe:
a = niebieski
b = czekoladowy
c = liliowy
d = rudy
e = kremowy
f = szylkret czarny
g = szylkret niebieski
h = szylkret czekoladowy
j = szylkret liliowy
m = karmelowy lub brzoskwiniowy - tylko dla celów rejestracyjnych. Litera "m" dodana do kodu EMS dla odmian rozjaśnionych wskazuje, że kot w innej organizacji zarejestrowany został jako karmelowy (niebieski, liliowy lub płowy + "m"), lub morelowy (kremowy, szylkrety niebieski, liliowy i płowy + "m").
n = czarny ("n" pochodzi z języka francuskiego, "noir" po francusku znaczy "czarny"), odmiana seal (u kotów o umaszczeniu himalajskim, dotyczy kotów burmskich, burmilli i abisyńczyków) i rudy (u abisyńczyków i kotów somalijskich).
o = cynamonowy (sorrel u abisyńczyków)
p = płowy
q = szylkret cynamonowy (sorrel)
r = szylkret płowy
s = srebrny
w = biały
x = każdy kolor nieuznany
y = złoty
nt = bursztynowy - stosowany jedynie u kotów norweskich leśnych
at = jasno bursztynowy - stosowany jedynie u kotów norweskich leśnych

Wzory na futrze uznane przez FIFe
Po literze określającej kolor, w kodzie EMS opisującym każdego kota pojawia się liczba, określająca wzór futra związany z ilością bieli lub pręgowaniem.
Koty z bielą to niekiedy interesujące przypadki. Biało czarny bikolor będzie opisany jako "n 03", ale Turecki Van, ponieważ zawsze niesie ilość bieli odpowiadającą właśnie vanowi, nie musi być oznaczony w opisie kodem "01". Jest on po prostu opisany jako "TUV", aby oznaczyć rasę, po czym zaznacza się kolor, i kolor oczu, ponieważ jest to rasa, w której mamy więcej niż jeden kolor oczu. (Kod nieokreślonej ilości bieli, "09", zarezerwowany jest jedynie dla tych ras, w których jest dopuszczony, czyli koty Maine Coon, norweskie leśne, odmiany rexów i Manx.)
Przypadkiem specyficznym wśród kotów syjamskich jest kot biały na całym ciele, znany poprzednio jako Foreign White. Kod EMS dla tego kota to "SIA w 67."
01 = van
02 = arlekin
03 = bikolor
04 = mitted - stosowany tylko u ragdolli
05 = snowshoe - stosowane tylko u Snowshoe
09 = nieokreślona ilość bieli (mniej niż 1/4)
11 = cieniowany
12 = shell/szynszyla
21 = pręgowanie nieokreślone
22 = pręgowanie klasyczne
23 = pręgowanie tygrysie
24 = cętkowany
25 = ticked
31 = umaszczenie burmskie
32 = umaszczenie tonkijskie
33 = typ himalajski, colour point
Kodowanie poszczególnych typów pręgowania może stanowić pewien problem, szczególnie w przypadku odmian lub ras point, lub w przypadku vanów i arlekinów, ponieważ w tych odmianach tylko na niewielkich częściach ciała można zobaczyć wzór pręgowania. Koty takie opisuje się liczbą "21", która wskazuje na to, że kot jest pręgowany, ale nie można określić, jaki to jest typ pręgowania.
W przypadku innych ras czy odmian barwnych, w których dobrze widać rodzaj pręgowania, wpisujemy liczbę określającą jego wzór. Kot brytyjski czarny pręgowany będzie opisany jako "BSH n 22". Kot brytyjski srebrzysty cętkowany opisany będzie jako "BSH ns 24." Wzory pręgowania "ticked" na razie zarezerwowane są jedynie dla kotów rasy abisyńskiej/somalijskiej i kotów orientalnych krótkowłosych. Koty abisyńskie/somalijskie wszystkie są pręgowane "ticked", dlatego nie ma potrzeby dodawania oznaczenia "25" do opisu w formie kodu EMS; ale w przypadku kotów orientalnych, które mają różne kolory, należy zaznaczyć wzór pręgowania. Tak więc czekoladowy kot orientalny ticked oznaczony będzie jako "OSH b 25."
Oznaczenia poszczególnych kolorów oczu
Następny element kodu EMS to numeryczny opis koloru oczu, który musi być używany w przypadku ras ocenianych w różnych klasach w zależności od koloru oczu. Na przykład w przypadku białych kotów brytyjskich, podobnie jak u kotów perskich, mamy warianty kolorystyczne z oczami niebieskimi, pomarańczowymi, i dwukolorowymi. Kolor niebieski kotów umaszczenia himalajskiego (point) będącego rezultatem genu w rasie syjamskiej, jest inny niż w przypadku kotów białych niebieskookich. Dlatego niebieskie oczy kotów o umaszczeniu typu himalajskiego mają odrębny kod. Kolor pomarańczowy większości persów i brytyjczyków jest również inny, niż żółty kolor oka kotów burmskich, dlatego ma on inny kod.
61 = oczy niebieskie
62 = oczy pomarańczowe
63 = oczy różnokolorowe
64 = oczy zielone
65 = kolor oczu kotów burmskich
66 = kolor oczu kotów tonkijskich
67 = kolor oczu kotów syjamskich
Kod koloru oczu może być ominięty w przypadku rasy, w której z definicji występuje tylko jeden kolor, jak na przykład u kotów burmskich. To samo dotyczy kotów syjamskich i niektórych perskich lub brytyjskich, w przypadku odmian czarnych, niebieskich, kremowych, rudych, itp., jako że wszystkie one muszą mieć, zgodnie ze standardem, oczy pomarańczowe. Należy jednak zaznaczyć kolor oczu w przypadku kotów białych - koty perskie, brytyjskie, i niektóre inne rasy. Tak więc niebieskooki biały pers powinien być opisany "PER w 61", pomarańczowooki biały brytyjczyk będzie zdefiniowany jako "BRI w 62", a biały Maine Coon o dwukolorowych oczach będzie miał kod "MCO w 63."
Kolor oczu musi być również zakodowany w przypadku srebrzystych pręgowanych persów, ponieważ są one teraz sędziowane w dwóch różnych klasach, w zależności od koloru oczu, pomarańczowego lub zielonego. Tak więc srebrzysty pręgowany pers z pomarańczowymi oczami opisany będzie jako "PER ns 22 62." Kod EMS dla zielonookiego srebrzystego pręgowanego persa będzie wyglądać "PER ns 22 64." (Po oznaczeniu rasy, "PER", następują oznaczenia "n" czyli czarny, "s" szyli srebrzysty, 22 czyli pręgowany klasycznie, i na końcu "62" dla opisania koloru oczu).
Kody dla ras szczególnych
Są to kody przeznaczone dla ras, które mają szczególne cechy charakterystyczne.
Kody dla ogonów, stosowane tylko dla kotów rasy Manx, i ich długowłosego odpowiednika, czyli Cymric, służą do określania długości ogona.

51 = rumpy - brak ogona
52 = rumpy riser - malutkie uniesienie na kości na końcu kręgosłupa
53 = stumpy - szczątkowy ogon nie dłuższy niż 3-4 cm
54 = longie - normalny lub prawie normalny ogon (takie koty mogą być używane w hodowli, ale nie biorą udziału w wystawach)
Kody dla uszu to kody określające typ ucha w przypadku dwóch ras. Pierwsza to Amerykański Curl, zarówno w wersji długowłosej, jak i krótkowłosej, które, chociaż same mają uszy zawinięte, mogą dać potomstwo z uszami prostymi.Drugą rasą, jak dotąd nie uznaną przez FIFe, jest szkocki fold, znów w obu wersjach, krótkowłosej i długowłosej, który również może dać potomstwo o prostych uszach.
71 = proste uszy
72 = zawinięte uszy
73 = zagięte (folded) uszy
Kody dla struktury futra DSP i PEB, które są bezwłose, ale występują w tych rasach koty owłosione oraz u SRL/SRS i LPL/LPS, które mają kręconą sierść, ale występują w tych rasach również koty o prostej sierści
81 długowłosy (tylko u DSP i PEB)
82 krótkowłosy (tylko u DSP i PEB)
83 brush (tylko u DSP i PEB)
84 prostowłosy (tylko u SRL/SRS i LPL/LPS)
Stosując wszystkie powyższe zasady, można samodzielnie opracować kod EMS dla kota bez zaglądania do jego rodowodu. System EMS, który nie jest systemem genetycznym, opracowany został tak, żeby był łatwy do zastosowania i logiczny. Przy niewielkim ćwiczeniu każdy hodowca kotów powinien być w stanie używać kodu EMS tak samo płynnie jak swojego ojczystego języka.
Żródło: Oficjalna strona FIFe
Opracowanie: Dorota Szadurska

https://catclubvictoriagdansk.pl/wp-content/uploads/2020/06/unnamed.jpg
https://catclubvictoriagdansk.pl/wp-content/uploads/2020/06/laty.jpg
Kontakt
Prezes Katarzyna Ziółkowska 789-207-707
Zarząd Klubu oraz Biuro Hodowlane :
80-809 Gdańk , Rogalińska 21A / 14
Mail - Zarząd : zarzad-catclubvictoria@wp.pl
Mail - tylko sprawy hodowlane : ccvictoriagdansk@wp.pl

kot-i-kicia-ruchomy-obrazek-0077

Copyright Cat Club Victoria 2020 iz
Dane Klubu
KRS 0000835054
80-809 Gdańsk , Rogalińska 21a/14
NIP 583-339-36-70
NOWY Nr konta: Nest Bank SA
58 2530 0008 2049 1074 3242 0001
IBAN : PL 58 2530 0008 2049 1074 3242 0001
SHIFT / BIC : NESBPLPW