Wielu z Państwa odwiedziło nie raz Wystawę Kotów Rasowych , które są organizowane przez Kluby Felinologiczne w wielu miastach w Polsce . Takie wystawy odbywają się bardzo często nawet co tydzień , zawsze w soboty i niedziele . Wykaz nadchodzących wystaw można znaleźć na stronie naszego klubu.
I często zastanawiali się Państwo czy można by uczestniczyć w takiej wystawie ze swoim kotem , aby profesjonalny sędzia oceni go , kot otrzyma ocenę a może nawet zdobędzie jakiś tytuł i otrzyma Puchar.
OCZYWIŚCIE ŻE MOŻNA !
Każdy posiadacz kota może wziąć udział w takiej wystawie spełniając kilka formalności.
I tu przechodzimy do tematu wpisu – Jak przygotować się do wystawy , co dzieje się na wystawie , na co uważać , co śledzić itp. Ten opis oparty jest na naszych własnych doświadczeniach i własnych przeżyciach. Jest to nasz poradnik dla początkujących hodowców oraz dla posiadaczy kotów rasowych lub domowych , mamy nadzieje że pomoże on Państwu.
– Aby państwa kot wziął udział w wystawie jego właściciel ( hodowca ) musi należeć do jednego z klubów felinologicznych , wykaz wszystkich klubów znajduje się na stronie naszego klubu. A więc należy zapisać się do wybranego klubu , spełnić formalności i po otrzymaniu wiadomości o tym ,że jesteśmy członkiem klubu można zapisywać się na wystawę . Oczywiście hodowcy są już zapisani do wybranego klubu . Zapisy odbywają się elektronicznie poprzez stronę Felis Polonia , zakładka : wystawy \ planowane wystawy \ zgłoszenia elektroniczne . Podaję się tam dane kota zawarte na Rodowodzie oraz dane właściciela , który przyjedzie z kotem na wystawę . Właściciele kotów domowych ( nierasowych ) także mogą zapisać się na wystawę podając wymagane dane kota oraz swoje dane. Po otrzymaniu na maila potwierdzenia o zapisaniu na wystawę należy wpłacić kwotę za wystawę na konto klubu który organizuje wystawę , konto jest podane w informacjach o konkretnej wystawie .
Teraz już można przygotowywać się do wystawy . Bo oprócz kota warto zabrać ze sobą kilka rzeczy , które z doświadczenia wiemy , że się przydadzą . Oto lista :
– Wystrój klatki tj większość wystawców choć nie jest to obowiązek przystraja swoją klatkę na wystawie. Najczęściej jest to kawałek tkaniny który okrywamy górę i boki klatki . Oprócz aspektu dekoracyjnego tkanina ta oddziela waszego kota od widoku innych kotów i stwarza zamknięta przestrzeń w której kot mniej się denerwuje.
– Kawałek kartonu o wymiarach spodu klatki tj 60 x 120 cm , na dno klatki aby stworzyć stabilną podłogę w klatce. Na to zabieramy też poduszkę , koc lub inny miękki materiał aby kot miał wygodnie.
– Dodatkowa poduszkę , budkę lub inne schronienie. Kot powinien mieć takie miejsce w klatce gdzie może się schronić przed zgiełkiem wystawy .
– Kuwetę , miskę na wodę i jedzenie dla kota. Wszystkie te rzeczy powinny znaleźć się w klatce , choć prawdopodobieństwo , ze kot skorzysta z nich jest małe . Wystawa dla kota jest ogromnym stresem .
Nie zalecamy zabierania wędki lub zabawek dla kota , nasz kot raczej nie będzie chciał się bawić.
Po przyjeździe na wystawę czeka nas kilka formalności , dlatego warto przyjechać trochę wcześniej , aby nie stać w kolejce przy wejściu i dlatego ,że za pierwszym razem wszystko idzie wolniej .
Pierwsza jest kontrola weterynaryjna . weterynarz sprawdzi wpisy o szczepieniach w książeczce zdrowia , KTÓREJ NIE MOŻNA ZAPOMNIEĆ , odczyta i sprawdzi numer chipa oraz co najważniejsze sprawdzi stan zdrowia naszego kota . Na większości wystaw obowiązkowe też jest posiadanie zaświadczenia od weterynarza ,że nasz kot jest zdrowy. Zaświadczenie musi być wystawione do 3 dni przed wystawą !
Następnie przechodzimy do stolika organizatora wystawy , gdzie sprawdzane jest czy opłaty za wystawę dotarły oraz otrzymuje się materiały dla wystawcy : katalog , plakietki lub opaski uprawniające do poruszania się po wystawie . Na każdej wystawie nasz kot otrzymuje również numer pod którym będzie brał udział w wystawie. Jest to bardzo ważny numer . Po pierwsze na większości wystaw klatki wystawowe są ponumerowane przez organizatora i trzeba po wejściu w pierwszy dzień na halę wystawową odszukać klatkę z naszym numerem , bo każdy kot ma konkretną wyznaczoną i oznakowaną klatkę , która przez dwa dni jest miejscem gdzie spędzimy razem z kotem czas wystawy. Możliwe jest , że organizator wystawy nie ponumeruje klatek i wtedy można zajmować klatki dowolnie , dlatego będąc wcześniej można sobie wybrać klatkę w dowolnym miejscu. Należy wtedy numer otrzymany przy wejściu powiesić w widocznym miejscu na przodzie klatki.
Po przygotowaniu klatki , czyli przystrojeniu , ustawieniu posłania , budki i umieszczeniu kota w klatce można czekać na początek wystawy. Wystawy rozpoczynają się prawie zawsze o godzinie 10,00 . Rozpoczęcie wystawy ogłasza Komisarz wystawy lub Prezes klubu , który jest organizatorem wystawy.
Po rozpoczęciu zaczyna się ocenianie kotów przez sędziów.
Należy wtedy obserwować wyświetlany na ekranie szablon ocen i poszukiwać numeru swojego kota , który otrzymaliśmy przy wejściu na wystawę i który widnieje na naszej klatce. Można też podejść do stolików sędziów , gdzie powinny być powieszone kartki z rasami i kolorami , które będzie oceniał dany sędzia. Znając oznaczenie EMS i kolor naszego kota ( np. BSH a – Kot Brytyjski Krótkowłosy niebieski ) należy odnaleźć stolik sędziowski z naszym oznaczeniem . Wiadomo wtedy do którego stolika i do którego sędziego będziemy podchodzić do oceny kota.
W momencie gdy nasz numer pojawi się na ekranie trzeba go pilnować . Gdy numer nasz zawędruje na szczyt kolumny i zaczyna migać oznacza to , że należy wyjąc kota z klatki i udać się do stolika sędziowskiego . Gdy sędzia poprosi należy podejść z kotem i rozpocznie się ocena . Ocena odbywa się jeśli sędzia jest Polakiem po polsku , natomiast w pozostałych sytuacjach w języku angielskim. Zasady oceny i inne najważniejsze informacje znajdziecie Państwo na stronie naszego klubu :
https://catclubvictoriagdansk.pl/tytuly-wystawowe
Po ocenie sędzia jeśli kot otrzymał najwyższą ocenę przyznaje certyfikat i może nominować do BIS czyli finału wystawy . W przypadku , gdy jest kilka kotów tego samego koloru , płci i kategorii wiekowej sędzia przeprowadza porównanie , gdzie wybiera najlepszego kota . Jeśli kot nie otrzymał najwyższej oceny wracamy do klatki .
cdn ….