Rex Selkirk

Rasa selkirk rex to jedna z nielicznych ras kotów, które posiadają kręconą sierść. Wyjątkowy wygląd tych kotów w połączeniu z łagodnym charakterem sprawił, że selkirk rexy podbiły serca miłośników kotów na całym świeci

Historia rasy selkirk rex
Historia rasy selkirk rex swoje początki ma w pewnym schronisku w Stanach Zjednoczonych, w którym to w 1987 roku na świat przyszedł zwyczajny miot kociąt. Jedno z sześciorga rodzeństwa różniło się jednak znacznie od pozostałych, co mocno zadziwiło schroniskowe opiekunki – miało mocno polokowaną sierść i pokręcone wibrysy oraz wyjątkowo wyraziste, zielone oczy. Okazało się, że odpowiedzialna za to jest przypadkowa mutacja genetyczna. Schronisko o wyjątkowym podopiecznym poinformowało panią hodowcę persów, Jeri Newman, która zabrała kocię i nazwała je Miss Depesto of Noface. Kiedy kotka dorosła, Newman skrzyżowała ją ze swoim czarnym persem i tak narodziło się szczęść kociąt – trzy z nich miały gładką sierść, trzy polokowaną. Nową rasę Newman nazwała „selkirk rex”.

W następnych latach rasa selkirk rex rozwijała się powoli, ale kontrolowanie i celowo. Do dziś niektóre stowarzyszenia pozwalają na kontrolowane krzyżowanie innych ras, takich jak brytyjski krótkowłosy czy pers. Loki są dziedziczone z autosomalną dominacją, co oznacza, że mogą mieć je również przedstawiciele ras mieszanych. Gdy jednak skrzyżuje się dwa mieszane selkirk rexy, mogą urodzić się także kocięta bez genu sierści lokowanej. Tylko wtedy, gdy w grę wchodził homozygotyczny rodzic, wszystkie kocięta miały loki.

Koty rexy
Oprócz kota selkirk rex istnieją inne rasy kotów o kręconej sierści, ale jest to spowodowane innymi mutacjami genetycznymi. Są to German Rex, Devon Rex, a także Cornish Rex czy nowa rasa LaPerm. Nazwa „Rex” pochodzi od ras królików o podobnym, kręconym futerku, nazywanych „królikami Rex”. Hodowla kotów rasy Rex jest po części krytycznie postrzegana, a mianowicie wówczas, gdy włosy czuciowe są skręcone, a więc krótsze. Niektórzy działacze na rzecz zwierząt podkreślają, że w ten sposób ograniczona zostałaby funkcja wibrysów jako ważnego organu dotykowego kota.

Wygląd

Najbardziej uderzającą cechą wyglądu tych kotów jest oczywiście ich kręcona sierść, która może występować zarówno u odmiany długowłosej, jak i krótkowłosej rasy. Choć niekoniecznie, ponieważ skrzyżowanie dwóch niemieszanych selkirk rexów może dać potomstwo o gładkim futrze. Rasa ta jest średniej wielkości, o maksymalnej masie ciała wynoszącej siedem kilogramów i posiada silną strukturę kostną. To sprawia, że kot selkirk rex jest największym spośród kotów ras o kręconej sierści. Selkirk ma sporą głowę, szerokie policzki oraz okrągłe oczy, stosunkowo szeroko rozstawione. Patrząc na jego głowę z profilu, widać wyraźnie zarysowany stop. Sierść może być długa lub krótka, dopuszczalne są wszystkie kolory, w tym wzory, takie jak Tabby lub Point

Charakter selkrik rexa

Kot selkirk rex, jeśli pochodzi od poważnego hodowcy, jest przyjacielskim, bardzo zorientowanym na ludzi stworzeniem. Kocha towarzystwo człowieka i stanowczo domaga się przytulania. Ponieważ ma tendencję do podążania za swoim dwunożnym przyjacielem wszędzie, jest również czule określany przez niektórych „koto-psem”. Z reguły wspaniale dogaduje się z innymi kotami – jeśli mieszka w mieszkaniu, zawsze powinien być trzymany razem z drugim kotem. Przyzwyczajone do wielu rzeczy jako kocięta, przedstawiciele rasy selkirk rex z łatwością przystosowują się do codziennego życia swoich ludzi i nie boją się odkurzacza czy wycieczek samochodowych.

Do kogo pasuje kot rasy selkirk rex?

Kot selkirk rex będzie pasował do każdego, kto może zaoferować mu towarzystwo innego kota i przyjazne im otoczenie – wtedy nie ma znaczenia, czy jesteś w domu czy poza domem przez kilka godzin dziennie. Idealny byłby balkon zabezpieczony siatką dla kotów lub przystosowany do obecności kota ogródek, gdzie pupile bezpiecznie mogliby się udać na wycieczkę. Jeśli masz dzieci, upewnij się, że Wasz selkirk rex zawsze ma do dyspozycji odosobnione miejsce, takie jak na przykład budka czy tunel dla kota. Naucz dzieci, by traktowały swoich czworonożnych przyjaciół z szacunkiem.

Zanim wprowadzi się do Ciebie para kociaków, zastanów się, kto się nimi zaopiekuje w czasie Twojej dłuższej nieobecności. Pomóc może na przykład zaufany sąsiad, który przychodziłby co najmniej dwa razy dziennie i dawał kotkom jedzenie oraz poświęcał nieco czasu na pieszczoty. Jeśli wolisz oddać swoje kociaki do hotelu dla zwierząt lub odwieźć do przyjaciół, warto ćwiczyć to już z młodymi kotami – na przykład przez weekend. Zwłaszcza koty w parze, które przyzwyczaiły się do niego od najmłodszych lat, nie mają zazwyczaj problemu z rozstaniem i zmianą środowiska, tak że możesz podróżować spokojnie bez nich i bez obaw.

https://catclubvictoriagdansk.pl/wp-content/uploads/2021/05/images-removebg-preview-4.png
https://catclubvictoriagdansk.pl/wp-content/uploads/2021/05/pobrane-3.jpg
https://catclubvictoriagdansk.pl/wp-content/uploads/2021/05/pobrane-removebg-preview.png
https://catclubvictoriagdansk.pl/wp-content/uploads/2021/05/pobrane-1-1.jpg
Kontakt
Prezes Katarzyna Ziółkowska 789-207-707
Zarząd Klubu oraz Biuro Hodowlane :
80-809 Gdańk , Rogalińska 21A / 14
Mail - Zarząd : zarzad-catclubvictoria@wp.pl
Mail - tylko sprawy hodowlane : ccvictoriagdansk@wp.pl

kot-i-kicia-ruchomy-obrazek-0077

Copyright Cat Club Victoria 2020 iz
Dane Klubu
KRS 0000835054
80-809 Gdańsk , Rogalińska 21a/14
NIP 583-339-36-70
NOWY Nr konta: Nest Bank SA
58 2530 0008 2049 1074 3242 0001
IBAN : PL 58 2530 0008 2049 1074 3242 0001
SHIFT / BIC : NESBPLPW